Centralna proslava 30. Međunarodnog dana muzeja za Međimursku županiju

18. svibnja 2010. (utorak)

I. Projekt grupe mladih povjesničara "Krijesnice - mali kustosi"

Ivana Valja, Sabina Pintar i Vedran Andrašec, mentor Ivan Barić:

Kruna Marije Kraljice

Uvod i zahvale  - Radnja "Kruna Majke Kraljice" (*.pdf format 3,7 MB) - Zbirka fotografija J. Sobočan

II. Podprojekt - učenici 6. razreda, voditelj Ivan Barić

Moj najdraži stari predmet

Uvod - Radnja "Moj najdraži stari predmet" (3MB)

Kruna Marije Kraljice

Uvod i zahvale

Na početku prezentacije u zagrijanom i uređenom Domu kulture Donji Pustakovec (hvala Igore...) nazočne je pozdravila Iva Ivković:

Dragi nam gosti, poštovani mještani Donjeg Pustakovca, dragi učitelji i učenici;

Danas u Hrvatskoj po 30. puta obilježavamo Međunarodni dan muzeja. To je velika prilika da predstavimo jedan mali dio našeg rada izvan razreda upravo pred slavljenicima, djelatnicima Muzeja Međimurja.

Zahvaljujemo starijim kolegama kustosima predvođenim ravnateljem Muzeja magistrom Vladimirom Kalšanom, što su pokrenuli projekt "Krijesnice – mali kustosi", zainteresirali naše male povjesničare i izgradili nove učitelje povijesti.

Zahvaljujemo također velečasnom Darku Kelemeniću na iskrenim riječima podrške, profesorima Jeleni Sobočan i Nenadu Kipkeu na pomoći,  učiteljicama Suzani Košak i Liljani Kralj što su učenicima Područne škole Sveti Juraj u Trnju omogućile dolazak na prezentaciju te mladim prometnicima na školskom zadatku te tajnici Škole Mariji Ivković na pisanim dokazima.

Posebnu zahvalnost dugujemo stanovnicima našeg sela koji su ustupili svoje podatke, fotografije i vrijeme da nam približe vremena koja su prošla. Mještani su uredili svoj okoliš, zagrijali dvoranu za doček i bili na usluzi mentoru i kustosima u svako vrijeme.

Zahvaljujemo svima ovdje nazočnima, predsjedniku Županijskog vijeća prof. Petru Novačkom, načelniku općine Donji Kraljevec Zlatku Horvatu, predsjedniku Vijeća Mjesnog odbora Donji Pustakovec Igoru Ivkoviću,  i svima diljem našeg dragog zavičaja koji su pravilno protumačili našu volju za učenjem i svojim dolaskom na prezentaciju nagradili naš rad.

Hvala Vam!

Nazočni od strane Muzeja Međimurja:

• mr. sc. Vladimir Kalšan, ravnatelj

• mr. sc. Zlatko Bacinger, voditelj promidžbe i marketinga

• Ana Čurila, profesor povijesti i dipl. antropolog, kustos-vježbenik Povijesnog odjela

• Branka Kovačić, diplomirani arheolog i profesor povijesti, kustos Arheološkog odjela

Nagrade osigurala Školska knjiga, a predala ih Marija Škvorc

Moj najdraži stari predmet

Uvod je čitala Patricija Furdi, učenica 6. razreda

Pozdravljam sve naše drage goste.

Ja sam Patricija Furdi, a ovo su moji prijatelji -  učenici 6. razreda.

Ove školske godine uz redovitu nastavu učimo i mnoge druge stvari koje će nam pomoći u daljnjem školovanju i budućem životu.

Sudjelujemo u brojnim izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima čime naširoko prenosimo dobar glas naše škole. Naša je škola centar izvrsnosti za humanitarni rad, a u projektu "Krijesnice – mali kustosi" probno sudjelujemo prvi puta.

Naših 12 učenika pokazat će neki dragi, ali stari predmet iz svog doma.

Teško je reći što je danas staro.

Za nas je staro sve prije našeg rođenja, čak i Internet.

Mnogima je staro samo nešto iz vremena praprabaka i prabaka.

No, važno je što je to staro - nama drago.

Sretni smo što još poneki stari predmet imamo u svojim domovima.

Nakon ovoga pokusa i igre s  prošlim vremenom, sigurni smo da ćemo iduće godine napraviti nešto veliko vezano uz povijest našeg mjesta.

Svoj rad opisali smo u prigodnoj knjizi koju na kraju izlaganja naših učenika predajemo predstavnicima Muzeja Međimurja Čakovec.

Hvala lijepo, a sada će nam učenici kazati ponešto o svom najdražem starom predmetu.

Redoslijed izlaganja:

Tea Čavlek

Tijana Barić

Samanta Varga

Sara Sabol

Martina Halić

Ana Zrna

Martin Recek

Ivana Vuk

Jelena Branilović

Ana Višnjić

Mateja Kolar