Projekt: Mali školski kustosi

18. svibnja 2018.

Godina 2018. u cijeloj će Europi biti u znaku muzeja i europske kulturne baštine. Tim povodom Muzej Međimurja Čakovec priprema više manifestacija, medu kojima ce posebno zanimljiva biti priredba pod nazivom

Mali školski kustosi - moj najdraži stari predmet.

Priredbu smo zamislili na način da učenici iz svojih domova i dvorišta (uz savjet roditelja, djedova i baka) odaberu neki njima osobito drag stari predmet. Nakon toga bi, u suradnji s nastavnicima i roditeljima te uz svesrdnu pomoć muzejskih djelatnika, uslijedila priprema učenika za javnu prezentaciju odabranog predmeta u maniri pravih muzejskih kustosa. Prezentacije bi se održavale u svakoj školi, pred kolegama, nastavnicima, roditeljima i muzejskim

djelatnicima, a nakon izbora nekoliko najuspješnijih prezentacija i najuspješnijih učenika u svakoj školi, organizirali bismo završnu priredbu - 18. svibnja 2018.

- na kojoj bismo odabrali i svečano proglasili najboljeg malog školskog kustosa za 2018. godinu.

Cilj i svrha ove priredbe, koja ima opravdanja i razloga prerasti u prepoznatljivu tradicionalnu manifestaciju, je popularizacija muzejske djelatnosti,

zbližavanje s muzejskim djelatnicima i njihovim radom te jačanje svijesti o potrebi čuvanja zavičajne kulturno-povijesne baštine.

Naša škola sudjeluje u ovom zanimljivom projektu koji je prijavljen Ministarstvu kulture u povodu Godine europske baštine i Međunarodnog dana muzeja 2018.

U petak, 18. svibnja, na Međunarodni dan muzeja, Muzej Međimurja Čakovec organizirat će tradicionalnu muzejsku priredbu – Mali školski kustosi.

Priredba će biti održana u Muzejskom informativnom centru u Čakovcu (MMČ) s početkom u 10.30 sati.

Ove godine za najboljeg malog školskog kustosa natjecat će se tri osnovne škole: OŠ Sveta Marija; OŠ Jože Horvata Kotoriba te OŠ Hodošan.

MALI ŠKOLSKI KUSTOSI 2018.

10 sati – okupljanje učenika, mentora i muzejskih djelatnika u Muzejskom informativnom centru u Čakovcu. Izjave za medije.
10.30 sati – pozdravni govori.
10.40 – upoznavanje nazočnih o redoslijedu predstavljanja malih školskih kustosa.
10.45 – početak predstavljanja prvih pet učenika: OŠ Jože Horvata Kotoriba

Emili Sabol, 5. razred – Pegla; Lana Volar, 5. razred – Putovnica (pasoš); Franjo Hodak, 5. razred – Žačka; Melisa Embreuš, 6. razred – Korpa; Kristina Sučić, 6. razred – Rifljača.
Mentorica: prof. Romina Volar

11.30 – stanka, desetak minuta
11.40 – početak predstavljanja druge grupe od pet učenika: OŠ Hodošan

Nika Bunc, 5. razred – Set za uređivanje; Jana Jurgec, 5. razred – Ratna medalja cara Franje Josipa I. iz 1873. godine te kovanica od pet austrijskih kruna iz 1900. godine; Tin Vegi, 6. razred – Maslenka; Matija Kramar, 6. razred – Stara petrolejska lampa; Rea Sabol, 6. razred – Šivača mašina.
Mentor: Dario Gosarić

12.30 – stanka, petnaest minuta
12.45 – predstavljanje treće grupe od pet učenika: OŠ Sveta Marija

Borna Čanaki, 7. razred – Nadstolnjak; Izabela Stanko, 7. razred – Mašina za delati cukore; Anđelina Kečkeš, 7. razred – Zipka; Ana Strbad, 5. razred – Guzanjka; Katarina Kostel, 5. razred – Škorije za losi/brener/rudljin.
Mentorica: Romina Volar

13.40 – zasjedanje Povjerenstva i donošenje odluke o prvom, drugom i trećem mjestu
14.10 – proglašenje tri najbolja mala školska kustosa 2018., dodjela diploma i nagrada svim sudionicima priredbe.

Na sastanku Stručnog vijeća Muzeja Međimurja Čakovec, koji je održan u ponedjeljak, 3. svibnja 2018. u prostorijama Muzeja, donijeta je Odluka o imenovanju članova Povjerenstva za odabir najboljeg malog školskog kustosa 2018.

Prema odluci Vijeća, sastav Povjerenstva čine:

Mr. sc. Zlatko Bacinger, mag. polit, voditelj Odjela promidžbe i marketinga – predsjednik Povjerenstva
Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica MMČ-a, profesor povijesti umjetnosti i ruskog jezika i književnosti, viša kustosica – zamjenica predsjednika
Ana Šestak, profesor povijesti i diplomirani antropolog, kustosica Povijesnog odjela Muzeja – članica Povjerenstva
Janja Kovač, magistra etnologije i kulturne antropologije, kustosica Etnografskog odjela – članica Povjerenstva
doc. dr. sc. Ines Virč, muzejska pedagoginja – članica Povjerenstva