Blagdan svetog Jurja u mom Jurju

24. travnja 2012. godine

Živim u malom selu koje je nazvano po svetom Jurju Mučeniku, zaštitniku naše Župe. Svake godine 23. travnja slavimo Jurjevo, ili po domaćem - Đurđevo.

Sveti Juraj bio je jedan od najslavnijih kršćanskih mučenika Istočne i Zapadne Crkve. Prema legendi sveti Juraj pobjeđuje zmaja. U počecima kršćanstva zmaj je simbolizirao zlo. Sveti Juraj većinom se prikazuje u odori rimskog vojnika i  na bijelom konju. On je bio jedan od prvih mučenika Dioklecijanovog progona. Pobunio se protiv Dioklecijanovog progona kršćana. Zbog toga je bio zatočen i mučen, ali se nije odrekao svoje vjere. Dioklecijan mu je  23. travnja dao odrubiti glavu. Zbog toga se blagdan svetog Jurja slavi 23. travnja. Dan prije Đurđeva svi stanovnici mog sela ukrašavaju ograde kiticama jorgovana i sremze (kod nas črenslo). Kod nas je na Đurđevo proštenje. Ujutro je misa na koju dolaze svečenici iz okolnih župa. Kod kuće jedemo svečani ručak. K nama skoro svake godine dođu gosti. U tri sata je večernica. Nakon večernice još malo obiđemo štande - prodajna mjesta s igračkama i Đurđevo je skoro gotovo. Dan poslije s ograda skidamo ukrase od zelenih grančica i cvjetova.
          Đurđevo uvijek prođe veselo, zato se ja svake godine iznova veselim tom blagdanu.
Luka Fajić , 5.a razred OŠ Hodošan